Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2015, sygn. IPPB1/4511-1027/15-2/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-1027/15-2/DK
Skutki podatkowe związane z wykupem obligacji otrzymanych z tytułu rozwiązania spółki komandytowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2015 r. (data wpływu 4 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wykupem obligacji otrzymanych z tytułu rozwiązania spółki komandytowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wykupem obligacji otrzymanych z tytułu rozwiązania spółki komandytowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca), Wnioskodawca jest obecnie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). SKA została zawiązana i zarejestrowana w KRS w 2013 r. SKA nie jest podatnikiem CIT. SKA stanie się podatnikiem CIT po zakończeniu obecnego roku obrotowego, który kończy się 30 września 2015 r. (SKA uzyskała potwierdzające to interpretacje indywidualne). Przedmiotem działalności SKA jest między innymi obrót udziałami lub papierami wartościowymi w tym obligacjami. SKA zamierza objąć obligacje (dalej: Obligacje) wyemitowane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski, polskiego rezydenta podatkowego (dalej: Emitent). W związku z objęciem Obligacji, SKA zobowiąże się do uiszczenia na rzecz Emitenta kwoty pieniężnej w wysokości wartości ceny emisyjnej Obligacji (dalej: Wierzytelność Emitenta wobec SKA). SKA za zgodą Emitenta w celu zwolnienia się z Wierzytelności Emitenta wobec SKA może spełnić inne świadczenie niepieniężne na rzecz Emitenta w wyniku czego Wierzytelność Emitenta wobec SKA wygaśnie. W takim przypadku dojdzie zatem do zastosowania instytucji datio in solutum, która w prawie polskim jest opisana w art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j, Dz.U. z 2014 r. poz. 121; dalej: KC). Następnie w ramach restrukturyzacji planuje się, że SKA zostanie przekształcona w spółkę komandytową (dalej: Spółka komandytowa). Wpis przekształcenia do KRS nastąpi po zakończeniu roku obrotowego SKA, tj. po 30 września 2015 r. Przedmiotem działalności Spółki komandytowej będzie między innymi obrót udziałami lub papierami wartościowymi w tym obligacjami, W powstałej z przekształcenia Spółce komandytowej Wnioskodawca będzie posiadał status komandytariusza. Wspólnicy Spółki komandytowej, zgodnie z ogólnymi zasadami, będą na bieżąco wpłacać zaliczki na podatek dochodowy i opodatkowywać bieżący dochód z działalności gospodarczej. Wnioskodawca przewiduje, że w przyszłości wspólnicy Spółki komandytowej mogą podjąć decyzję o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej w Spółce komandytowej. W związku z tym podjęta zostanie decyzja o rozwiązaniu Spółki komandytowej bez przeprowadzenia formalnej likwidacji na podstawie art. 67 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz, 1037, ze zm dalej: KSH, dalej: Likwidacja). W ramach Likwidacji Wnioskodawca może otrzymać, w części przypadającej na jego wkład do Spółki komandytowej, między innymi przysługujące Spółce komandytowej papiery wartościowe w postaci Obligacji. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości dojdzie do wykupu Obligacji przez Emitenta lub odpłatnego zbycia Obligacji przez Wnioskodawcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right