Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2015, sygn. IPPP1/4512-843/15-2/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-843/15-2/AŻ

Moment powstania obowiązku podatkowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2015 r. (data wpływu 10 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest uczestnikiem konsorcjum budowlanego (dalej: Konsorcjum), które świadczy usługę budowy zakładu termicznego unieszkodliwiana odpadów komunalnych (dalej: Zakład) na rzecz Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi (dalej: Inwestor).

Podstawą świadczenia usługi budowy Zakładu jest umowa pomiędzy Konsorcjum a Inwestorem (dalej: Umowa) oraz Warunki Kontraktowe Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów (dalej: FIDIC) stanowiące integralną część Umowy w takim zakresie, w jakim strony zdecydowały się na ich włączenie do Umowy.

Spółka działając w imieniu Konsorcjum wystawia faktury na Inwestora.

Z uwagi na długoterminowy charakter inwestycji, płatności za usługi dokonywane są kwartalnie w oparciu o postęp prac. Po upływie każdego kwartału dokonywany jest szereg czynności polegających m.in. na obmiarze prac budowlanych mający na celu ustalenie etapu zaawansowania wykonanych robót budowlanych oraz ustalenia ich wartości dla celów płatności. Efektem obmiaru i innych czynności zmierzających do ustalenia zakresu wykonywanych prac jest wystawienie Przejściowego Świadectwa Płatności (dalej: PŚP) zgodnie z postanowieniami 14.2 i 14.3 Umowy. Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż jest to dokument akceptowany przez Inwestora wskazujący w szczególności zakres prac faktycznie wykonanych w danym kwartale oraz ustalający wysokość należnego wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00