Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2015, sygn. IPPB4/4511-1164/15-2/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1164/15-2/PP

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2015 r. (data wpływu 30 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od 2006 roku jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku projektant w Spółce U. S.A.. W ramach obowiązków pracowniczych, nałożonych umową o pracę, Wnioskodawca zajmuje się wykonywaniem projektów technicznych. Wykonywanie projektów technicznych nie wyczerpuje wszystkich obowiązków powierzonych Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy: 40 godzin w tygodniu, po 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. Czas pracy jest rozliczany na podstawie wewnętrznych bilansów czasu pracy, z których wynika, że 80% czasu pracy na stanowisku projektant, w ciągu miesiąca, poświęcone jest przez Wnioskodawcę na prace projektowe o typowo twórczym charakterze, pozostała część pracy poświęcana jest na wypełnianie innych obowiązków służbowych niemających twórczego charakteru (np. spotkanie koordynacyjne, drukowanie dokumentacji technicznej, inne prace biurowe). Umowne miesięczne wynagrodzenie należne ze stosunku pracy zostało ustalone w stałej kwocie wyrażonej brutto, a od stycznia 2013 r. składa się z wynagrodzenia zasadniczego wyrażonego w stałej kwocie brutto oraz wynagrodzenia zmiennego. Wysokość wynagrodzenia za wykonywanie na rzecz pracodawcy pracy twórczej ustalane jest na podstawie stosunku czasu pracy poświęconego przez pracownika w miesiącu na pracę twórczą, polegającą na tworzeniu projektów technicznych, do całkowitego czasu pracy w tym miesiącu. Wykonywane przez Wnioskodawcę projekty techniczne stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze i są przedmiotem prawa autorskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631, z późn. zm.) Wnioskodawca uważa, że jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie autorskie prawa majątkowe do tworzonych przez Wnioskodawcę dzieł projektów technicznych, powstałych w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, przechodziły na Pracodawcę w trybie art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00