Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2015, sygn. IPPP1/4512-706/15-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-706/15-2/EK

Opodatkowanie sprzedaży ogółu praw wynikających z umowy rachunku escrow.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 644) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2015 r. (data wpływu 13 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży ogółu praw wynikających z umowy rachunku C. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży ogółu praw wynikających z umowy rachunku C..

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca A. Sp. z o.o. (dalej Spółka") jest podmiotem wspierającym działalność deweloperską (zakup gruntów dla realizacji na nich inwestycji budowlanych w celu sprzedaży lub wynajmu znajdujących się w nich lokali). Poszczególne projekty deweloperskie realizowane są przez wyodrębnione spółki celowej grupy B. w Polsce. Natomiast rolą Spółki jest rozwój tych projektów w ich wstępnej fazie, tzn.: wyszukanie odpowiedniej nieruchomości, przeprowadzenie analiz jej przydatności ekonomicznej, przeprowadzenie badania stanu prawnego i ew. środowiskowego. Jeżeli wynik tych analiz jest pozytywny Spółka przeprowadza negocjacje z właścicielami i zawiera umowę przedwstępną (dalej Umowa Przedwstępna"). W związku z zawarciem Umowy Przedwstępnej Spółka zawiera z bankiem (oraz właścicielem nieruchomości-Sprzedającym) Umowę Rachunku C.. Na jej podstawie otwierany jest rachunek bankowy (Rachunek C."), na który Spółka wpłaca, jednorazowo albo w ratach (zaliczkach) cenę za udziały w nieruchomości. Z chwilą zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości kwoty zaliczek na poczet ceny zakupu udziałów w nieruchomości będą przelane z Rachunku C. na rachunek bankowy sprzedającego. Rachunek C. nie zostałby otworzony gdyby Spółka nie zawarła Umowy Przedwstępnej - nie byłoby bowiem żadnego powodu aby z niego korzystać. Zatem jest to rachunek towarzyszący Umowie Przedwstępnej, z którego prawa są związane z prawami nabywcy z Umowy Przedwstępnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00