Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.05.2015, sygn. IPPB1/4511-264/15-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-264/15-2/EC

1. Czy otrzymane w wyniku likwidacji spółki jawnej środki pieniężne stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o PIT?
2. Czy otrzymane w wyniku likwidacji spółki jawnej wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek oraz ich późniejsza spłata na rzecz Wnioskodawcy będą stanowić dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o PIT?
3. Czy likwidacja spółki jawnej, w skutek której dojdzie do konfuzji wierzytelności Wnioskodawcy wobec spółki, nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT po stronie Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2015 r. (data wpływu 19 lutego 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych i wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek w wyniku likwidacji spółki jawnej oraz konfuzji wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych i wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek w wyniku likwidacji spółki jawnej oraz konfuzji wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej spółka z o.o.) z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca zamierza dokonać podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. w drodze wniesienia udziałów innej spółki kapitałowej lub w drodze wniesienia wkładów pieniężnych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstała z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej, ani nie jest następcą prawnym spółki komandytowo-akcyjnej. Następnie Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną (dalej "spółka jawna"). Możliwe, że ze względu na wyczerpanie się formuły działalności spółki jawnej, spółka jawna zostanie zlikwidowana (w tym możliwe jest rozwiązanie spółki jawnej na mocy jednomyślnej uchwały wspólników bez prowadzenia likwidacji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00