Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2015, sygn. IPPB1/4511-572/15-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-572/15-2/ES
w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki osobowej wierzytelności i wierzytelności odsetkowych oraz wygaśnięcia ich w wyniku konfuzji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2015 r. (data wpływu 4 maja 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki osobowej wierzytelności i wierzytelności odsetkowych oraz wygaśnięcia ich w wyniku konfuzji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki osobowej wierzytelności i wierzytelności odsetkowych oraz wygaśnięcia ich w wyniku konfuzji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Spółka przekształcana), która od początku działała w takiej formie (innymi słowy, Spółka nie powstała w wyniku przekształcenia). Spółka przekształcana posiada wierzytelności pożyczkowe wobec Wnioskodawcy (dalej Wierzytelności). W związku z tym Spółka będzie naliczać odsetki od Wierzytelności (dalej Wierzytelności odsetkowe) Wspólnicy Spółki planują zmianę formy prawnej (dalej Przekształcenie) Spółki na spółkę komandytową (dalej: Spółka Przekształcona, Spółka komandytowa). Po Przekształceniu Wnioskodawca stanie się komandytariuszem Spółki Przekształconej, którego udział w zyskach Spółki komandytowej będzie odpowiadał wielkości udziałów posiadanych przez niego w Spółce Przekształcanej. Podstawą prawną przekształcenia będzie art. 551 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. 2013 r. poz. 1030 ze zm. - dalej KSH ). Spółka Przekształcona będzie kontynuowała działalność Spółki przekształcanej. Wnioskodawca będzie rozliczał swoje przyszłe dochody z działalności gospodarczej na zasadach wynikających z art. 30c w związku z przepisem art. 9a ust. 2 Ustawy PIT (dalej Podatek liniowy). Po pewnym okresie jest prawdopodobne, że Spółka komandytowa zostanie zlikwidowana lub rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego np. w wyniku podjęcia przez wspólników jednogłośnej uchwały o rozwiązaniu Spółki (likwidacja lub rozwiązanie Spółki przekształconej dalej określane są jako Likwidacja). W wyniku Likwidacji Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie, którym mogą być m.in. Wierzytelności oraz Wierzytelności odsetkowe. Konsekwencją będzie wygaśnięcie Wierzytelności i Wierzytelności odsetkowych w wyniku tzw. konfuzji, czyli sytuacji, gdy jeden podmiot (Spółka) jest jednocześnie wierzycielem i zobowiązanym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right