Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2015, sygn. IPPB1/4511-807/15-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-807/15-2/MM
Czy otrzymanie, w związku z likwidacją lub rozwiązaniem Spółki, Praw udziałowych w spółce komandytowej, spowoduje powstanie u Wnioskodawcy przychodu (dochodu) podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy o PIT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2015 r. (data wpływu 1 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania lub likwidacji spółki jawnej praw udziałowych w spółce komandytowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania lub likwidacji spółki jawnej praw udziałowych w spółce komandytowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na dzień złożenia wniosku, Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. W przyszłości Wnioskodawca będzie wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka), powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Przekształcana). W toku działalności Spółki może wystąpić sytuacja, w konsekwencji której wspólnicy Spółki zadecydują o zakończeniu jej działalności. Jeśli taka sytuacja nastąpi, przeprowadzona zostanie likwidacja Spółki, a jej majątek - po spłaceniu zobowiązań oraz pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych - zostanie podzielony pomiędzy wspólników. Podział ten zostanie zrealizowany stosownie do postanowień umowy Spółki, tj. w takim stosunku, w jakim wspólnicy uczestniczą w zysku Spółki. Możliwe jest również, że alternatywnie zostanie przeprowadzone rozwiązanie Spółki w trybie uproszczonym, czyli w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm., dalej: KSH).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right