Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2015, sygn. IPPP1/4512-501/15-2/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-501/15-2/AŻ
zwolnienie od podatku VAT czynności polegających na udzielaniu pożyczek
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2015 r. (data wpływu 22 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności polegających na udzielaniu pożyczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 maja 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności polegających na udzielaniu pożyczek.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność holdingowa.
W ramach prowadzonej działalności Spółka udziela (i w przyszłości również planuje udzielać) pożyczek na rzecz innych podmiotów, w tym na rzecz podmiotów z Grupy (dalej: Pożyczkobiorcy). Na moment składania niniejszego wniosku, w Krajowym Rejestrze Sądowym Spółki (dalej: KRS) wskazane jest, że do przedmiotu działalności Spółki zalicza się m.in. działalność w zakresie pozostałych form udzielania kredytów, pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych oraz pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.
Pożyczki udzielane są odpłatnie - Spółce przysługuje wynagrodzenie od Pożyczkobiorców w postaci odsetek. Pożyczki udzielane są na podstawie pisemnych umów z Pożyczkobiorcami, regulującymi między innymi kwestie zapłaty wynagrodzenia za udzielenie poszczególnych pożyczek w postaci odsetek. Oprocentowanie pożyczek co do zasady może być naliczane na bieżąco, ale płatne jednorazowo przy spłacie kapitału.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right