Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2015, sygn. IPPB2/4511-332/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-332/15-2/MK
Należy stwierdzić, że dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego jest dochodem z udziału w zyskach osób prawnych, bez względu na źródło podwyższenia tego kapitału. Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, w której Wnioskodawca będzie udziałowcem i objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spowoduje powstanie u Wnioskodawcy, jako wspólnika, tj. osoby fizycznej przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W dalszej kolejności odnosząc się do pytania Nr 2 wniosku czy w dniu objęcia udziałów należy rozpoznać koszt podatkowy i w jakiej wysokości, organ podatkowy potwierdza słuszność prezentowanego przez Wnioskodawcę stanowiska. W momencie objęcia udziałów przyznanych Wnioskodawcy w trybie art. 260 KSH Wnioskodawca nie ponosi żadnych wydatków, nie dokonuje wpłaty gotówki ani nie wnosi wkładu rzeczowego na poczet kapitałów spółki. Dlatego, na dzień objęcia udziałów nie powstanie u Wnioskodawcy koszt podatkowy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2015 r. (data wpływu 23 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki z o.o. z własnych środków spółki (agio) zgromadzonych na kapitale zapasowym- jest:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right