Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2015, sygn. IPPB2/4511-346/15-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-346/15-2/MK1

skutki podatkowe wymiany udziałów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2015 r. (data wpływu 26 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (zwany dalej także Podatnikiem) jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów). Wnioskodawca jest akcjonariuszem spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium RP (S.A.) i posiadać będzie akcje S.A. dające bezwzględną większość głosów na walnym zgromadzeniu S.A (Akcje). W związku z reorganizacją działalności inwestycyjnej, Wnioskodawca rozważa wniesienie aportem wszystkich posiadanych Akcji do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Spółka) w zamian obejmując udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Wnioskodawca przewiduje także, że w ramach tej transakcji może objąć udziały po cenie emisyjnej wyższej od ich wartości nominalnej (czyli z tzw. agio). W wyniku wniesienia aportem Akcji do Spółki Spółka nabędzie bezwzględną większość głosów na walnym zgromadzeniu S.A. Przy okazji aportu nie jest przewidziane dokonywanie jakichkolwiek dopłat pieniężnych ani przez Spółkę ani przez Podatnika. W związku z powyższym Podatnik powziął wątpliwości co do podatkowych konsekwencji planowanych działań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00