Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2015, sygn. IPPP2/4512-76/15-2/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-76/15-2/IZ
powstania obowiązku podatkowego od zaliczek otrzymanych na poczet usługi turystyki
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2015 r. (data wpływu 30 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego od zaliczek otrzymanych na poczet usługi turystyki jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 stycznia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego od zaliczek otrzymanych na poczet usługi turystyki.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Sp. z o.o. (dalej jako Spółka lub Wnioskodawca) powstały 30 czerwca 2011 r. i są czynnym podatnikiem VAT. Do Spółki zostały wniesione aportem w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa ośrodki wczasowe, które przed 1 stycznia 2011 r. były zakładami budżetowymi lub gospodarstwami pomocniczymi przy jednostkach wojskowych. Domy wczasowe (jako zakłady budżetowe) rozliczały się pod względem podatku od towarów i usług wg zasad ogólnych.
Podstawowa działalność Spółki to wg PKD to:
- 55.20.Z - obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania oraz
- 55.20.19.0 - pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi (pakiety konferencyjne).
Obecnie Spółka posiada kilkanaście ośrodków wczasowych, położonych na obszarze całej Polski, w ramach których świadczy usługi obejmujące noclegi wraz z wyżywieniem oraz wliczone w cenę zakwaterowania usługi kompleksu rekreacyjnego. Poszczególne ośrodki wczasowe działają jako oddziały Spółki, które realizują sprzedaż samodzielnie bez konsultacji z centralą Spółki. Oferta poszczególnych oddziałów i realizowana tam sprzedaż jest różnorodna i uzależniona od szeregu czynników wpływających na specyfikę danego oddziału takich jak położenie i lokalizacja, rodzaj klienta, infrastruktura techniczna. W oddziałach ma miejsce odpowiednia kwalifikacja świadczonych usług, dokumentowanie sprzedaży.