Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2015, sygn. IPPB4/4511-277/15-2/MS1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-277/15-2/MS1

Przychód uzyskany z planowanego zbycia nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie będzie on stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Transakcja zbycia zostanie bowiem dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2015 r. (data wpływu 27 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu związanego z przeniesieniem udziału w nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwolnienia z długu związanego z przeniesieniem udziału w nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

W 2009 roku Wnioskodawczyni nabyła wraz z osobą niespokrewnioną i niepozostającą z nią w związku małżeńskim, lokal mieszkalny. W wyniku czego każdy z nich został współwłaścicielem lokalu mieszkalnego w udziale 1/2 części nieruchomości. Zakup lokalu mieszkalnego został w całości sfinansowany poprzez zaciągnięcie solidarnie kredytu hipotecznego przez Wnioskodawczynię i byłego partnera, uzyskanego w drodze podpisania umowy z Bankiem.

W chwili obecnej Wnioskodawczyni planuje przekazać swój udział byłemu partnerowi w zamian za przejęcie przez niego zwolnienie długu (polegającego na solidarnej spłacie zaciągniętego wcześniej kredytu) wobec banku oraz w zamian za zwrot określonej kwoty pieniężnej z tytułu zwrotu poniesionych przez Wnioskodawczynię nakładów na zakup wyposażenia lokalu, około 27.000 zł, o ile były partner będzie skłonny zaakceptować wysokość tak ustalonego łącznego wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00