Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2015, sygn. IPPB2/4511-138/15-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-138/15-2/MK1

Jak obliczyć koszt uzyskania przychodu w przypadku uzyskania przez Podatnika przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2015 r. (data wpływu 13 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej także Podatnik) jest jednym z akcjonariuszy w spółce akcyjnej z siedzibą na terytorium RP (dalej Spółka).

Spółka powstała z przekształcenia sp. z o.o. w wyniku czego udziały Podatnika w spółce z o.o. uległy przekształceniu w akcje.

Podatnik objął udziały w sp. z o.o. chronologicznie (od pierwszego do ostatniego objęcia) w zamian za:

  1. wkłady pieniężne (I grupa udziałów),
  2. wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa (II grupa udziałów),
  3. wkład niepieniężny w postaci wierzytelności.

Aktualnie Spółka rozważa podjęcie uchwały o częściowym umorzeniu akcji za wynagrodzeniem w ramach umorzenia dobrowolnego, stosownie do przepisów art. 359 i 360 ustawy Kodeks spółek handlowych. Wynagrodzenie, które zostanie określone w uchwale walnego zgromadzenia Spółki, może być równe wartości nominalnej akcji i tym samym może być znacząco niższe od wartości rynkowej umarzanych akcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00