Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2015, sygn. IPPB1/415-1202/14-2/MS1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1202/14-2/MS1
Czy kosztem, uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu spłaty udziału kapitałowego w Spółce jawnej będzie wartość wniesionego przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki jawnej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2014 r. (data wpływu 27 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku wystąpienia ze spółki osobowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku wystąpienia ze spółki osobowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca ma zamiar przystąpić jako wspólnik do spółki jawnej z siedzibą w Polsce (zwanej Spółką Jawną). Wnioskodawca ma zamiar jako wspólnik Spółki jawnej wnieść do niej jako wkład niepieniężny w postaci zabudowanej nieruchomości (zwanej dalej Nieruchomością). Nieruchomość znajduje się w majątku odrębnym Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca w 1995r. podjął decyzję o wybudowaniu na swojej nieruchomość budynku o przeznaczeniu socjalnym (zwanego w dalszej części Budynkiem). Budynek był wykorzystywany do zaspakajania potrzeb socjalnych Wnioskodawcy i jego rodziny. Wobec braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych, niezbędnych do natychmiastowego wybudowania Budynku, Wnioskodawca, począwszy od 1995r. stosownie od ilości posiadanych w danym momencie środków pieniężnych, kupował stopniowo materiały budowlane niezbędne do budowy Budynku. Materiały te gromadził i magazynował na terenie swojej nieruchomości. Budynek był wznoszony tzw. metodą gospodarską. Budowa Budynku została zakończona w 1998r. W związku z tym, iż w momencie zakupu poszczególnych materiałów budowlanych oraz w momencie prowadzenia procesu budowlanego, nie zamierzał prowadzić działalności gospodarczej, a tym bardziej wykorzystywać Budynku do celów związanych z działalnością gospodarczą, nie gromadził faktur, paragonów oraz innych dokumentów związanych z nabyciem materiałów budowlanych oraz usług. Budynek przeznaczony był do celów, które nie wymagały gromadzenia dokumentacji związanej z nabyciem surowców i materiałów i szczegółowym ewidencjonowaniem wydatków. Wnioskodawca posiada kilka faktur, związanych z procesem budowlanym, które to otrzymał na ostatnim etapie budowy. Jednakże posiadane przez Wnioskodawcę faktury stanowią niespełna 25% -30% ogólnej wartości kosztów budowy Budynku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right