Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2015, sygn. IPPB4/415-1031/14-3/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-1031/14-3/JK2
Czy planowana przez Wnioskodawczynię sprzedaż udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2014 r. (data wpływu 22 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zwróconej nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 grudnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zwróconej nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną (dalej: Wnioskodawca) mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Na podstawie umowy sprzedaży z dnia 20 lutego 1976 r. w trybie ustawy z dnia 17 marca 1968 r. o zasadach i trybie wywłaszczenia nieruchomości (Dz. U. Nr 10 poz. 64 z 1974 r.) Skarb Państwa nabył od (matki Wnioskodawcy) nieruchomość stanowiącą jej własność, , dla której obecnie Sąd Rejonowy , XIII Wydział Ksiąg Wieczysty prowadzi księgę wieczystą (dalej jako: Nieruchomość). Matka Wnioskodawcy zmarła w dniu 12 czerwca 1993 r. Postanowienie sądu o nabyciu spadku po matce Wnioskodawcy zostało wydane w dniu 25 lipca 1997 r. W postanowieniu tym stwierdzono, że spadek po matce Wnioskodawcy nabyła jej trójka dzieci (w tym Wnioskodawca), każde z nich po 1/3 części spadku. Z uwagi na fakt, że wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa Nieruchomość nie została zabudowana i wykorzystana zgodnie z celem wywłaszczenia, spadkobiercy matki Wnioskodawcy wystąpili o zwrot Nieruchomości. W dniu 31 marca 2011 r. została wydana na rzecz spadkobierców matki Wnioskodawcy (w tym Wnioskodawcy) decyzja administracyjna przez Starostę o zwrocie wywłaszczonej i przejętej na rzecz Skarbu Państwa Nieruchomości (dalej jako: Decyzja o zwrocie Nieruchomości). Orzekając o zwrocie Nieruchomości Starosta powołał się m.in. na art. 136 oraz art. 137 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r., poz. 518, dalej jako: Ustawa o gospodarce nieruchomościami). Decyzja o zwrocie Nieruchomości została utrzymana w mocy Decyzją wydaną przez Wojewodę z dniu 4 stycznia 2012 r. Decyzja Wojewody została zaskarżona do sądu administracyjnego, jednak ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 15 lipca 2014 r. oddalił złożone skargi kasacyjne. Decyzja o zwrocie Nieruchomości, na dzień składania niniejszego wniosku, jest już ostateczna i stanowiła podstawę do dokonania wpisu prawa własności w księdze wieczystej i ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie z dokonanymi wpisami Wnioskodawca jest współwłaścicielem Nieruchomości, posiada udział wynoszący 1/3 części Nieruchomości. Wnioskodawca wraz z pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości zamierza Nieruchomość sprzedać. Prawdopodobne jest, że Nieruchomość zostanie sprzedana w 2014 r. lub w latach następnych, czyli przed upływem 5 lat od daty wydania Decyzji o zwrocie Nieruchomości. Planowana sprzedaż udziału w Nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right