Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2015, sygn. IBPBI/1/4511-63/15/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/4511-63/15/KB

skutki podatkowe otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w spółce córce w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2015 r., złożonym w tym samym dniu za pośrednictwem platformy epuap, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w spółce córce w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2015 r. za pośrednictwem platformy epuap wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w spółce córce w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca, Wspólnik). Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: Spółka). Spółka powstała z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w sierpniu 2014 r. (dalej: SKA). SKA z kolei powstała z przekształcenia spółki jawnej w 2012 r. (Spółka jawna), która to Spółka jawna powstała z kolei z przekształcenia spółki cywilnej w 2001 r. (Spółka cywilna).Wspólnikami SKA były osoba prawna jako komplementariusz oraz dwie osoby fizyczne jako akcjonariusze. Zgodnie ze statutem SKA rok obrotowy spółki obejmował okres kolejnych 12 miesięcy od 1 grudnia do 30 listopada i trwał do 30 listopada 2014 r. Spółka posiada udziały w spółce córce działającej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nabyte przez SKA w zamian za wkład pieniężny w 2013 r. (dalej: Udziały w spółce córce). W SKA nie podejmowano uchwał o wypłacie dywidendy ani o wypłacie zaliczek na poczet wypłaty dywidendy. W SKA Wnioskodawca posiadał status akcjonariusza, w związku z czym wobec braku uchwały o wypłacie dywidendy, obowiązek podatkowy u niego w trakcie funkcjonowania SKA nie powstał w związku z brakiem podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy. Od momentu powstania Spółki, zgodnie z ogólnymi zasadami, wspólnicy na bieżąco wpłacają zaliczki na podatek dochodowy i opodatkowują bieżący dochód. Podobnie działo się w spółce cywilnej i jawnej. W przyszłości w związku z chęcią przekazania prowadzenia działalności gospodarczej młodszym członkom rodziny, Wnioskodawca wystąpi ze Spółki w trybie przewidzianym w umowie Spółki, tj. złoży oświadczenie o wystąpieniu ze spółki osobie uprawnionej do reprezentowania Spółki. Zgodnie z umową Spółki, w przypadku wystąpienia ze Spółki Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w naturze w postaci Udziałów w spółce córce. Jeśli Spółka nie będzie posiadać Udziałów w spółce córce Wspólnik otrzyma ich równowartość w gotówce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00