Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2015, sygn. IBPP2/4512-191/15/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-191/15/JJ
opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży wierzytelności
Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 613) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. organu 2 marca 2015r., uzupełnionym pismem z 18 maja 2015r. (data wpływu 20 maja 2015r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży wierzytelności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2015r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży wierzytelności.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 18 maja 2015r. (data wpływu 20 maja 2015r.), będącym odpowiedzią na wezwanie organu z 7 maja 2015 r. znak: IBPP2/4512-191/15/JJ.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka zamierza sprzedać część lub całość wierzytelności wraz z uprawnieniami do podejmowania wszelkich czynności związanych z egzekwowaniem długu, które uprzednio nabyła od X z siedzibą w Warszawie oraz od włoskiego banku Z z siedzibą w X i nie wyegzekwowała ich od dłużników w całości. Wierzytelności te są wymagalne i przeterminowane. Po sprzedaży wierzytelności w celu ich wyegzekwowania nabywca będzie działał we własnym imieniu, na własny rachunek i na własne ryzyko. Sprzedaż tych wierzytelności będzie odpowiadała ich rzeczywistej wartość, przy czym możliwe jest iż cena sprzedaży będzie niższa od wartości nominalnej sprzedawanych wierzytelności. Cena sprzedaży wierzytelności nie będzie zawierała żadnego dodatkowego wynagrodzenia z tytułu uwolnienia Spółki od konieczności podejmowania czynności związanych z egzekucją wierzytelności. Umowa cesji nie będzie również zawierała żadnego dodatkowego wynagrodzenia czy świadczenia usług na rzecz Spółki bądź nabywcy wierzytelności. Ponadto Spółka nie będzie zawierała żadnych dodatkowych umów rodzących obowiązek zapłaty wynagrodzenia na rzecz Spółki bądź nabywcy wierzytelności w związku ze zbyciem i egzekucją wierzytelności. W umowie nie będą zawierane żadne zapisy o możliwości zmiany ceny wierzytelności w zależności od powodzenia czynności zmierzających do wyegzekwowania nabytych wierzytelności jak również zapisy o możliwości zwrotnego przeniesienia wierzytelności na rzecz Spółki. W ocenie Spółki wierzytelności te należy uznać za wierzytelności trudne - wierzytelności są przeterminowane (dłużnicy dobrowolnie nie chcą uregulować wierzytelności), a zdaniem spółki majątek dłużników nie pokryje w całości nominalnej wartości wierzytelności, które są przedmiotem sprzedaży.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right