Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2015, sygn. IBPP3/4512-97/15/AŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/4512-97/15/AŚ
W zakresie prawa do korekty obrotu zaewidencjonowanego na kasie fiskalnej (korekty podatku należnego) w konkretnych sytuacjach opisanych w zdarzeniu przyszłym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 29 stycznia 2015 r. (data wpływu 5 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty obrotu zaewidencjonowanego na kasie fiskalnej (korekty podatku należnego) w konkretnych sytuacjach opisanych w zdarzeniu przyszłym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty obrotu zaewidencjonowanego na kasie fiskalnej (korekty podatku należnego) w konkretnych sytuacjach opisanych w zdarzeniu przyszłym.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Spółką) zajmuje się sprzedażą odzieży, obuwia oraz akcesoriów za pośrednictwem strony internetowej. Spółka posiada siedzibę na terytorium Polski i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, wykonuje czynności opodatkowane. Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwana dalej ustawą o VAT), Spółka dokonując sprzedaży towaru za pośrednictwem strony internetowej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej rejestruje tego typu transakcje na kasie fiskalnej. Klienci zawsze otrzymują dokument sprzedaży w postaci paragonu fiskalnego. Spółka nie skorzystała ze zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży wysyłkowej na kasie fiskalnej przewidzianej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Spółka posiada wdrożony system informatyczny (zwany dalej systemem sprzedażowym lub systemem) pozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedanego towaru poprzez zastosowanie unikatowej numeracji poszczególnego asortymentu oraz jednoznaczną identyfikację poszczególnych elementów sprzedaży. W systemie zapisane są również szczegółowe dane na temat zamówień klientów, daty i godziny sprzedaży oraz zastosowanej ceny sprzedaży. System jest zintegrowany z systemem magazynowym oraz księgowym, co pozwala na pełną kontrolę nad ruchem magazynowym oraz prawidłowością ewidencji sprzedaży realizowanej za pośrednictwem strony internetowej. Zgodnie z informacją opublikowaną przez Spółkę na stronie internetowej klient sklepu ma możliwość zwrotu zakupionego towaru w ciągu 30 dni od dnia otrzymania przesyłki. Spółka identyfikuje sprzedaż za pośrednictwem strony internetowej jako umowę zawartą na odległość, stąd na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 maja 2014 o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r. poz.872), Spółka jest zobligowana do uznania prawa nabywcy towaru do odstąpienia od umowy kupna. Istotnym elementem polityki Spółki jest kształtowanie pozytywnego wizerunku Spółki przez dbanie o zadowolenie klientów. Z uwagi na powyższe Spółka zdecydowała się na dłuższy niż ustawowy termin na zwrot przez klienta zakupionego towaru.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right