Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2015, sygn. IBPBI/1/4510-13/15/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/4510-13/15/AB

likwidacja spółki komandytowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 15 stycznia 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 20 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych rozwiązania spółki komandytowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Akcyjna (dalej również: Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie recyclingu zużytych akumulatorów. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku od towarów i usług. Grupa kapitałowa, do której przynależy Wnioskodawca, rozważa przeprowadzenie zmian organizacyjnych.

Wnioskodawca przewiduje, że jako jedyny komandytariusz spółki komandytowej (dalej również: Spółka osobowa) w związku z rozwiązaniem tej spółki otrzyma jej majątek, w którego skład będą wchodzić środki pieniężne oraz środki niepieniężne w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Udziały). Do rozwiązania Spółki osobowej dojdzie na mocy jednomyślnej uchwały wspólników w sprawie zakończenia jej działalności (wspólnicy uzgodnią, że rozwiązanie Spółki osobowej nastąpi bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego). Powyższe będzie możliwe ze względu na fakt, że umowa Spółki osobowej przewiduje tryby ustania bytu prawnego Spółki osobowej - przez likwidację oraz rozwiązanie bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Umowa Spółki osobowej będzie przewidywała, że w przypadku rozwiązania spółki w drodze jednomyślnej uchwały wszystkich wspólników w przedmiocie sposobu zakończenia działalności Spółki osobowej nie przeprowadza się likwidacji. W przypadku zakończenia działalności Spółki osobowej (w drodze jej likwidacji, czy też rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego) wspólnicy Spółki osobowej ustalą pomiędzy sobą w szczególności zasady podziału majątku Spółki osobowej, w tym środków pieniężnych oraz innych składników majątku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00