Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2015, sygn. IBPBI/1/415-1457/14/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1457/14/AB
zmiana proporcji udziałów w zyskach spółki komandytowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 1 grudnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 4 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zmiany udziału w zysku spółki komandytowej w trakcie roku podatkowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych zmiany udziału w zysku spółki komandytowej w trakcie roku podatkowego.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obecnie jest komandytariuszem spółki komandytowej (dalej: Spółka) i zgodnie z umową przysługuje mu prawo do 4% jej zysku. W przyszłym roku, w trakcie trwania roku obrotowego Spółki (a więc po 1 stycznia 2015 r.), planowane jest wystąpienie ze Spółki jednego z jej wspólników. W związku z powyższym, z dniem wystąpienia tego wspólnika ze Spółki, zmianie ulegnie proporcja zysków, która przypada na pozostałych wspólników. Oznacza to, że w wyniku tej zmiany udział Wnioskodawcy w zysku Spółki ulegnie zwiększeniu. Umowa Spółki nie modyfikuje w żaden sposób kodeksowych reguł podziału jej zysku co oznacza, że każdy ze wspólników ma prawo do wypłaty przysługującego na niego zysku po zakończeniu roku obrotowego, stosownie do udziału w jej zysku, który przypada na tego wspólnika na ostatni dzień roku obrotowego. W rezultacie powyższego, z uwagi na zmianę udziału w zyskach Spółki (związaną z wystąpieniem z niej jednego ze wspólników), może dojść do sytuacji, w której wypłacony na rzecz Wnioskodawcy zysk będzie wyższy, niż wartość zysku przypadającego na niego w trakcie roku i stanowiącego jego dochód podatkowy z tytułu udziału w zysku Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right