Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2015, sygn. IBPBI/1/415-1278/14/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1278/14/ŚS

dot. skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 października 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 21 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wskazanej we wniosku konfuzji.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: spółka z o.o.). Oprócz Wnioskodawcy udziałowcem spółki z o.o. jest inna osoba fizyczna (małżonka Wnioskodawcy posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, dalej: małżonka). Małżonkowie posiadają wspólność majątkową. Planowane jest dokonanie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną (dalej: spółka jawna), w której Wnioskodawca oraz małżonka będą wspólnikami. Przekształcenie nastąpi w trybie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH). Na moment przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną mogą wystąpić zyski obejmujące zysk z roku bieżącego, tj. wypracowany od początku roku obrotowego do dnia przekształcenia. Jeżeli taki zysk wystąpi to zostanie on opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych na dzień przekształcenia (zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jednocześnie, na dzień przekształcenia spółka z o.o. nie będzie posiadała środków przeniesionych na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości zostanie zakończony byt prawny spółki jawnej. W celu ograniczenia kosztów związanych z przeprowadzeniem procesu likwidacji rozwiązanie spółki jawnej może zostać dokonane przez podjęcie jednomyślnej uchwały wszystkich wspólników spółki jawnej o jej rozwiązaniu (rozwiązanie spółki osobowej bez postępowania likwidacyjnego). W wyniku powyższego, działalność spółki jawnej zostanie zakończona, a cały jej majątek zostanie podzielony pomiędzy wspólników. Wnioskodawca przewiduje, że na dzień rozwiązania spółki jawnej w skład majątku spółki jawnej mogą wchodzić w szczególności środki pieniężne. Nie jest jednak wykluczone, że będzie on obejmował wierzytelności wobec Wnioskodawcy oraz małżonki z tytułu pożyczki lub pożyczek udzielonych Wnioskodawcy oraz małżonce (obejmujące również wierzytelności z tytułu odsetek należnych od zaciągniętych pożyczek). W konsekwencji, w przypadku rozwiązania spółki, w rękach tej samej osoby (Wnioskodawcy oraz ewentualnie małżonki) zostaną skupione prawa (wierzytelność spółki wobec Wnioskodawcy oraz małżonki z tytułu udzielonej pożyczki) i związany z nimi obowiązek (zobowiązanie Wnioskodawcy wobec spółki do spłaty pożyczki wraz z odsetkami); w ten sposób dojdzie do konfuzji i wygaśnięcia zobowiązania Wnioskodawcy z tytułu zaciągniętej pożyczki oraz odsetek od tej pożyczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00