Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2015, sygn. IPTPB3/4511-35/15-3/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4511-35/15-3/IR
Prawo do odliczenia od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w tej spółce.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2015 r. złożonym za pośrednictwem platformy ePUAP (data wpływu 18 lipca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lipca 2015 r. (data wpływu 27 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do odliczenia od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w tej spółce jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lipca 2015 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do odliczenia od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w tej spółce.
Pismem z dnia 24 lipca 2015 r. (data wpływu 27 lipca 2015 r.) Wnioskodawca dokonał usunięcia braków wniosku oraz przesłał do tutejszego Organu potwierdzenie dokonania opłaty od wniosku i pełnomocnictwo wraz z dokonaną opłatą od pełnomocnictwa.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca posiada udziały (dalej: Udziały) w zagranicznej spółce kapitałowej (której forma prawna odpowiada polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na Cyprze (dalej: Spółka cypryjska). Posiadane Udziały zapewniają Wnioskodawcy co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach Spółki cypryjskiej. Spółka cypryjska posiada aktywa w postaci akcji w polskiej spółce akcyjnej (dalej: Akcje). Spółka cypryjska planuje w przyszłości zbycie odpłatnie posiadanych Akcji (dalej: Planowane działanie). W związku ze zbyciem posiadanych Akcji, Spółka cypryjska osiągnie przychód, który może być albo jedynym przychodem tej spółki, albo będzie stanowić co najmniej 50% wszystkich przychodów Spółki cypryjskiej osiągniętych w danym roku podatkowym. Przychody Spółki cypryjskiej uzyskane z tytułu zbycia posiadanych aktywów, w szczególności Akcji będą podlegały na Cyprze zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym lub będą opodatkowane stawką podatku dochodowego niższą o co najmniej 25% od podstawowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych obowiązującej w Polsce. Wskazany powyżej przychód Spółki cypryjskiej w danym roku podatkowym przekroczy kwotę odpowiadającą wartości 250 000 Euro, przeliczonej na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Bank , obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy Spółki cypryjskiej, w którym zostaną osiągnięte powyżej wymienione przychody. Wnioskodawca planuje wnieść w roku, w którym dojdzie do Planowanego działania, aportem udziały w Spółce cypryjskiej do polskiej spółki z o.o. (dalej: Spółka z o.o.), w której na moment wniesienia aportu będzie wspólnikiem. W zamian za dokonany aport udziałów w Spółce cypryjskiej Wnioskodawca obejmie udziały w Spółce z o.o. o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wniesionych aportem udziałów w Spółce cypryjskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right