Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.06.2015, sygn. IPTPB1/4511-197/15-3/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/4511-197/15-3/MM

Czy w przypadku, kiedy biegły będący osobą fizyczną oświadczy, że wykonywane przez niego czynności wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zobligowany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2015 r. (data złożenia 2 kwietnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z przyznaniem wynagrodzeń dla biegłych sądowych prowadzących działalność gospodarczą jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W trakcie prowadzenia postępowań przygotowawczych prokuratorzy powołują biegłych o różnych specjalnościach. Jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymagają wiadomości specjalnych, zasięga się opinii biegłego, stosownie do art. 193 Kodeksu postępowania karnego. Na okoliczność powołania biegłego wydawane jest przez prokuratora postanowienie, które określa między innymi nazwisko i imię, specjalność biegłego oraz zakres opinii, którą biegły ma opracować. Oprócz biegłych indywidualnych, będących osobami fizycznymi, powoływane są także do sporządzenia opinii instytucje naukowe, bądź specjalistyczne (np. uczelnie wyższe, laboratoria kryminalistyczne Policji). Biegłymi indywidualnymi mogą być osoby będące na liście biegłych sądowych, albo niebędące na takiej liście, ale posiadające wiadomości specjalne, istotne w danej sprawie (tzw. biegli ad hoc). Należność za wykonanie opinii przez biegłych obliczana jest według zasad przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 518), na podstawie wystawianych przez biegłych rachunków, bądź faktur VAT. Jeśli w charakterze biegłego powoływana jest osoba fizyczna, od wypłat wynagrodzenia biegłego potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), gdyż biegły powołany przez prokuratora do wykonania czynności osiąga przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ww. ustawy. Do obliczenia dochodu z tego źródła stosowane są koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 i ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do końca lutego roku następującego po roku, w którym dokonano wypłaty, bądź wypłat dla danego biegłego, sporządzana jest i przesyłana biegłym oraz właściwym urzędom skarbowym informacja PIT-11, stosownie do art. 42 ust. 2 ww. ustawy. Zdarzają się przypadki, że biegły prowadzi działalność gospodarczą, której zakres pokrywa się z dziedziną, z której jest powoływany, jako biegły i wraz z rachunkiem, bądź fakturą VAT składa oświadczenie, że przychód z tytułu sporządzenia opinii zaliczył do przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wraz z wnioskiem, aby w związku z tym nie potrącać mu zaliczki na podatek dochodowy od tego przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00