Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2015, sygn. IPTPB2/4511-48/15-2/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/4511-48/15-2/PK
skutki podatkowe zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2015 r. (data wpływu 29 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości , gminie , powiecie , województwie , o powierzchni 20 arów, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr ewidencyjny 637. Nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalnym, murowanym, piętrowym oraz budynkiem gospodarczym z pustaków, a także posiada dostęp do drogi publicznej. Dla ww. nieruchomości w Sądzie Rejonowym w V Wydziale Ksiąg Wieczystych prowadzona jest księga wieczysta KW . Wnioskodawca był właścicielem tej nieruchomości wspólnie z żoną J. Ś. na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej. J. Ś. zmarła w 2012 r., a spadek po niej nabyli wprost Wnioskodawca oraz dzieci D. J., A. P. i Cz. Ś. po 1/4 każde z nich, zgodnie z postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku wydanym przez Sąd Rejonowy w I Wydział Cywilny w dniu 12 lutego 2013 r. w sprawie o sygn. akt . Po śmierci żony Wnioskodawca stał się właścicielem opisanej nieruchomości w 5/8 części, a dzieci małżeństwa Ś. w 3/8 części. W dniu 21 sierpnia 2013 r. dzieci Wnioskodawcy darowały swoje udziały w nieruchomości wynoszące łącznie 3/8 części Wnioskodawcy. Umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego przed asesorem notarialnym M.P. będącą zastępcą Notariusz E. K.-Z. w Kancelarii Notarialnej w przy ul. (Rep. ). Zatem w dniu 21 sierpnia 2013 r. Wnioskodawca stał się jedynym właścicielem opisanej nieruchomości. Wnioskodawca zamierza w 2015 r. przenieść własność opisanej nieruchomości na rzecz swojego wnuka B. P. i jego żony P. P., do ich wspólności majątkowej małżeńskiej, w zamian za dożywotnie utrzymanie, tj. w formie umowy o dożywocie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right