Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.03.2015, sygn. IPTPB1/4511-36/15-2/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/4511-36/15-2/MD
Prawo do opodatkowania podatkiem liniowym lekarz
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - zarejestrował się i rozpoczął działalność gospodarczą w dniu 1 stycznia 2013 r. Działalność prowadzi pod nazwą X.X. Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska, wpisaną do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich pod numerem YY, posiada przyznany kod PKD działalności gospodarczej - 86.22.Z - Praktyka lekarska specjalistyczna (sekcja ta obejmuje opiekę zdrowotną prowadzoną przez lekarzy w szpitalach lub innych placówkach, działalność fizjoterapeutyczną, działalność pogotowia ratunkowego, pomoc społeczną z zakwaterowaniem, która wymaga w pewnym stopniu opieki zdrowotnej, pomoc społeczną niewymagającą zaangażowania specjalistów w zakresie opieki medycznej). Wnioskodawca na podstawie umowy o pracę, zawartej w dniu 5 października 1992 r., zatrudniony był w Państwowym Szpitalu Klinicznym w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na stanowisku starszego asystenta. Wskazana umowa o pracę na mocy porozumienia stron, tj. Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego i Wnioskodawcy, została rozwiązana z dniem 31 grudnia 2014 r. Ponadto, oprócz ww. umowy o pracę Wnioskodawca w 2014 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczył dodatkowo na rzecz swojego pracodawcy, tj. dla Państwowego Szpitala Klinicznego usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wnioskodawca na mocy umowy Nr .... o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne, zawartej w dniu 22 grudnia 2014 r. z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr ....., zobowiązał się na zlecenie udzielającego zamówienia do wykonywania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii w SPSK .... w dniach i godzinach ustalonych przez udzielającego zamówienia. Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy zobowiązał się w szczególności do udzielania świadczeń zdrowotnych polegających na: opiece okołooperacyjnej i znieczulaniu pacjentów do zabiegów, leczeniu bólu ostrego u pacjentów pozostających pod opieką Udzielającego zamówienia, kontynuowaniu i wprowadzaniu leczenia w zakresie intensywnej terapii, zgodnie ze wskazaniami, udzielaniu bez zbędnej zwłoki konsultacji i diagnozy w Oddziałach Szpitala. Wnioskodawca mocą zawartej umowy zobowiązany został do podejmowania samodzielnych decyzji terapeutycznych w zakresie udzielanych świadczeń zdrowotnych. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie przedmiotu umowy, zgodnie z Jej postanowieniami, ponosi wyłącznie Wnioskodawca.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right