Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2015, sygn. ILPB2/4511-1-944/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-944/15-2/MK
Przychód z innych źródeł wynagrodzenie za prowadzenie sprawy spadkowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2015 r. (data wpływu 29 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego wynagrodzenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego wynagrodzenia.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada miejsce zamieszkania w Z. i która nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej, jest rencistą. Od 25 lat Zainteresowany jest prawnym pełnomocnikiem jedynego spadkobiercy dóbr ziemskich. Przedmiotem związanym z opisem stanu faktycznego niniejszego wniosku jest nieruchomość rolna, której właścicielem był Skarb Państwa i która wchodziła do zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych. Nieruchomość stała się własnością Skarbu Państwa na podstawie przepisu Manifestu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Właścicielem nieruchomości w dacie przejęcia na własność Skarbu Państwa był ojciec spadkobierczyni A.B. Nieruchomość położona jest w województwie (). Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1187; dalej; uGNRSP) spadkobiercy po A.B. przysługuje prawo pierwszeństwa w nabyciu od Skarbu Państwa Agencji Nieruchomości Rolnych opisanej nieruchomości. Spadkobierczyni ma 83 lata i we wszystkich sprawach majątkowych i ziemskich liczy na zaangażowanie Wnioskodawcy i wyłączne prowadzenie spraw. Za te czynności Zainteresowanemu przypada 50% udział w ewentualnych ekwiwalentach, rekompensatach i odszkodowaniach. W 2013 r. firma C wyraziła zainteresowanie nabyciem praw pierwokupu do ww. nieruchomości rolnej. Aktem notarialnym z lipca 2013 r. została zawarta umowa notarialna między ww. podmiotem a Wnioskodawcą reprezentującym spadkobierczynię. W akcie notarialnym strony postanowiły, że spadkobierczyni zrzeka się prawa pierwokupu nieruchomości od Agencji Nieruchomości Rolnych w zamian C wypłaci rekompensatę-odszkodowanie spadkobierczyni w dwóch ratach. Zgodnie z umową Zainteresowany otrzymał 50% z ww. rekompensaty za poczynione starania i poniesione koszty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right