Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2015, sygn. ILPB2/4511-1-778/15-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-778/15-2/WS
Wymiana udziałów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2014 r. (data wpływu 20 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od osób fizycznych, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów na terytorium RP. Wnioskodawca posiada, wraz z innym podmiotem, udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która ma swoją siedzibę na terytorium RP (Spółka 1). W najbliższym czasie planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki 1, w wyniku którego do Spółki przystąpi nowy wspólnik, a Wnioskodawca obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. W celu pokrycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki 1 Wnioskodawca wniesie wkład niepieniężny w postaci 187 udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium RP (Spółka 2). W celu pokrycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki 1 nowy wspólnik wniesie również wkład niepieniężny w postaci 10 udziałów w Spółce 2. Cały kapitał zakładowy Spółki 2 dzieli się na 197 udziałów o równej wartości nominalnej. Zgodnie z Umową Spółki 2 każdy udział daje jeden głos na Zgromadzeniu Wspólników. Brak jest w Spółce 2 udziałów uprzywilejowanych co do głosu. Wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce 2 zostanie przekazany w całości na kapitał zakładowy Spółki 1. Zarówno Spółka 1 jak i Spółka 2 podlegają w Polsce podatkowi dochodowemu od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right