Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2015, sygn. ILPB2/4511-1-270/15-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-270/15-2/WM

Wydatkowanie przychodu ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2015 r. (data wpływu 12 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wydatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wydatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 4 sierpnia 2014 r. Wnioskodawca sprzedał wraz z żoną mieszkanie nabyte w 2009 r., a więc przed upływem okresu 5-cio letniego od daty zakupu. Mieszkanie było dla rodziny Wnioskodawcy za małe. Zainteresowany mieszka teraz na wsi (mieszkanie jest jego współwłasnością) natomiast pracę wykonuje w mieście oddalonym o kilkanaście kilometrów. Praca Wnioskodawcy polega na tym, że często ma dyżury kilkunastogodzinne i niejednokrotnie po 8 godzinnej przerwie musi wracać do pracy. Dojazdy wówczas do mieszkania na wsi są zbyt uciążliwe dla Wnioskodawcy, więc korzysta z uprzejmości rodziny i ich mieszkania aby odpocząć i przespać się przed następnym dyżurem (Wnioskodawcy nie opłaca się jechać kilkanaście kilometrów do domu). Dalsza rodzina, u której Wnioskodawca przebywa to dwoje starszych ludzi, którzy zaproponowali aby Zainteresowany wraz z żoną kupili od nich mieszkanie, a im pozostawili do dożywotniego użytkowania 1 pokój dostęp do kuchni i łazienki. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądne, ponieważ i tak Wnioskodawca korzysta z tego mieszkania, a w ten sposób mógłby zatrzymywać się po pracy na odpoczynek. W przyszłości natomiast Wnioskodawca zamierza przekazać mieszkanie dorastającemu synowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00