Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2015, sygn. ILPB4/4510-1-114/15-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/4510-1-114/15-2/DS
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę akcyjną.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2015 r. (data wpływu 18 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę akcyjną jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę akcyjną.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
1. A Sp. z o.o. (dalej Wnioskodawca) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce.
Wnioskodawca jest komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej mającej siedzibę w Polsce, będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej PolCo) opodatkowanym na zasadach przewidzianych w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.
PolCo posiada także drugiego komplementariusza oraz dwóch akcjonariuszy.
W momencie utworzenia PolCo Wnioskodawca wniósł wkład pieniężny na kapitał zapasowy PolCo. Zysk PolCo jest dzielony według zasad ustalonych w umowie spółki, tj. proporcji, która odbiega od proporcji wartości wkładów poszczególnych wspólników do PolCo. Innymi słowy udział Wnioskodawcy w zysku PolCo zgodnie z umową spółki jest obecnie wyższy niż proporcja wartości jego wkładu wniesionego do PolCo w stosunku do wkładów innych wspólników. Wynika to w szczególności z przejmowanego przez Wnioskodawcę ryzyka nieograniczonej odpowiedzialności za działania PolCo, jaką ponosi jako komplementariusz tej spółki (w przeciwieństwie do ograniczonej odpowiedzialności akcjonariuszy PolCo).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right