Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2015, sygn. ILPB4/4510-1-114/15-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/4510-1-114/15-2/DS

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę akcyjną.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2015 r. (data wpływu 18 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę akcyjną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę akcyjną.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

1. A Sp. z o.o. (dalej Wnioskodawca) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce.

Wnioskodawca jest komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej mającej siedzibę w Polsce, będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej PolCo) opodatkowanym na zasadach przewidzianych w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

PolCo posiada także drugiego komplementariusza oraz dwóch akcjonariuszy.

W momencie utworzenia PolCo Wnioskodawca wniósł wkład pieniężny na kapitał zapasowy PolCo. Zysk PolCo jest dzielony według zasad ustalonych w umowie spółki, tj. proporcji, która odbiega od proporcji wartości wkładów poszczególnych wspólników do PolCo. Innymi słowy udział Wnioskodawcy w zysku PolCo zgodnie z umową spółki jest obecnie wyższy niż proporcja wartości jego wkładu wniesionego do PolCo w stosunku do wkładów innych wspólników. Wynika to w szczególności z przejmowanego przez Wnioskodawcę ryzyka nieograniczonej odpowiedzialności za działania PolCo, jaką ponosi jako komplementariusz tej spółki (w przeciwieństwie do ograniczonej odpowiedzialności akcjonariuszy PolCo).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00