Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2015, sygn. ILPP4/443-667/14-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-667/14-2/BA

Podatek od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania oraz zastosowania stawki 0% dla eksportu towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2014 r. (data wpływu 23 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania oraz zastosowania stawki 0% dla eksportu towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania oraz zastosowania stawki 0% dla eksportu towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest producentem wyrobów węglowych (koksu odlewniczego) i sprzedaje koks zarówno do krajów UE jak i poza teren wspólnoty. Przedmiotem transakcji jest dostawa koksu, który w momencie jego załadunku odpowiada ilości zważonej i zafakturowanej. Nabywca odbiera zakupiony towar własnym transportem samochodowym z magazynu Spółki, a następnie przeładowuje na jednej ze stacji kolejowych w kraju na wagony, którymi koks jest wywożony poza teren UE. W czasie transportu i przeładunku koksu jego ilość może ulegać niewielkim zmianom, z uwagi na ubytki naturalne będące skutkiem właściwości towaru. Na granicy kraju UE, po ponownym zważeniu, ilość towaru odebranego z magazynu Spółki jest najczęściej mniejsza o ilość jego naturalnego ubytku. W praktyce może wystąpić również sytuacja odwrotna, z uwagi na dużą higroskopijność koksu. Spółka posiada dokumenty potwierdzające wywóz koksu za granicę UE wystawione przez właściwy urząd celny, na których ilość wywieziona nie jest zgodna z ilością zafakturowaną. Ubytki mieszczące się w granicach norm nie są kwestionowane przez odbiorcę towaru. Odbiorca zagraniczny uznaje dostawę w ilości (wadze) zafakturowanej, płacąc należność za towar, podaną w fakturze VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00