Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2015, sygn. ILPB2/4511-1-21/15-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-21/15-2/WS
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2015 r. (data wpływu 8 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 24 listopada 2004 r. Wnioskodawca zaciągnął wspólnie z małżonką (wspólność majątkowa) kredyt hipoteczny na zakup mieszkania w wysokości 23 820,00 CHF. Małżonkowie wychowują niepełnosprawną córkę urodzoną dnia 18 grudnia 1983 r., która wymaga ich stałej opieki. Z uwagi na polepszenie warunków mieszkaniowych córki (osobny pokój) i rodziny małżonkowie zakupili mieszkanie o powierzchni 64 m2. W dniu 2 marca 2006 r. małżonkowie podpisali z deweloperem akt notarialny przenoszący na nich własność tego mieszkania, w którym mieszkają do dnia dzisiejszego. Zgodnie z harmonogramem spłaty kredytu hipotecznego ostatnią ratę małżonkowie spłacą dnia 1 listopada 2021 r. Obecnie Wnioskodawca i jego małżonka są już na emeryturze, a spłacane raty są dla nich dużym obciążeniem finansowym obok wydatków na niepełnosprawną córkę.
W dniu 16 września 2011 r. zmarła matka Wnioskodawcy, która była właścicielką mieszkania. Mieszkanie to matka Zainteresowanego wykupiła na własność w 2002 r. Przez ostatnie 20 lat swojego życia mama mieszkała z Wnioskodawcą, ponieważ była osobą samotną, również wymagającą opieki. W ciągu tego czasu była na utrzymaniu Wnioskodawcy - zakup leków, jedzenia, media. Dzięki temu mogła ze swojej emerytury wykupić mieszkanie. Chciała je sprzedać w przyszłości i przekazać pieniądze Zainteresowanemu na spłatę kredytu. Mama Wnioskodawcy zmarła, a sytuacja podziału spadku skomplikowała się w rodzinie. Siostrzeniec Zainteresowanego wniósł do sądu fałszywy testament. Ostatecznie sąd rejonowy, postanowieniem z dnia 6 listopada 2014 r. przyznał prawo do spadku Wnioskodawcy i jego siostrze, po połowie - 50%. W tym czasie tj. od dnia 16 września 2011 r. do dnia 6 listopada 2014 r. i dalej do dnia uprawomocnienia się wyroku powstało zadłużenie we wspólnocie mieszkaniowej z tytułu kosztów utrzymania mieszkania, w kwocie ok. 20 000,00. To zadłużenie również jako spadkobiercy nabyli po połowie. W tym okresie nikt nie wnosił opłat, gdyż nie wiadomo było komu sąd przyzna racje, komu przypadnie mieszkanie. Ostatecznie wyrok sądu rozstrzyga sprawę, ale przez fałszywy testament spadkobiercy odziedziczyli również dług nie z ich winy. Wnioskodawca i jego siostra nie mają pieniędzy na spłatę zadłużenia i utrzymanie mieszkania. Są zmuszeni je sprzedać przed upływem 5 lat od dnia nabycia spadku. Z tytułu tej planowanej sprzedaży uzyskaną kwotę w części przypadającej na Wnioskodawcę, tj. 50%, Zainteresowany zamierza przeznaczyć na:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right