Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2015, sygn. ILPB2/415-1225/14-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1225/14-2/WS
Obowiązki płatnika.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2014 r. (data wpływu 12 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka (Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą i osiąga przychody zasadniczo w zakresie świadczenia usług porządkowo-czystościowych.
Spółka posiada status zakładu pracy chronionej (ZPCHr). W celu wypełnienia jednego z warunków koniecznych dla posiadania ww. statusu ZPCHr, Spółka ponosi co miesiąc obowiązkowe wydatki na opiekę doraźną, specjalistyczną i usługi rehabilitacyjne na rzecz każdego niepełnosprawnego pracownika zgodnie z wymogami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.). W tym celu Spółka nabywa odpowiednie usługi medyczne w ramach umowy o współpracę z zewnętrznym podmiotem. Ww. obowiązkowe wydatki pracodawcy na usługi medyczne określone są kwotowo, w odniesieniu do każdego niepełnosprawnego pracownika.
Do 30 czerwca 2014 r. wydatki na nabycie usług medycznych od zewnętrznego podmiotu były opłacane przez Spółkę z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i stanowiły pomoc publiczną w formie pomocy de minimis. Limit przysługujący Spółce w zakresie pomocy de minimis został w międzyczasie wyczerpany, stąd Spółka nie jest (począwszy od lipca 2014 r.) uprawniona do finansowania obowiązkowych wydatków pracodawcy na opiekę doraźną, specjalistyczną i usługi rehabilitacyjne z funduszu ZFRON, w efekcie w celu utrzymania statusu ZPCHr jest zmuszona do finansowania ww. wydatków na usługi medyczne ze środków obrotowych Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right