Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2015, sygn. ILPP5/443-285/14-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-285/14-2/KG

Moment powstania obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą Spółce z o.o. licencji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Politechniki przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2014 r. (data wpływu 8 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą Spółce z o.o. licencji do Modułu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą Spółce z o.o. licencji do Modułu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na podstawie Decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. Politechnika (dalej: Wnioskodawca) zawarła umowę o wykonanie projektu badawczego rozwojowego Mobilny sieciocentryczny system () w dniu 11 listopada 2006 r. (dalej: Umowa).

W wyniku realizacji projektu badawczego rozwojowego zespół naukowców Wnioskodawcy wytworzył w toku prac badawczo-rozwojowych szereg rozwiązań m.in. moduł informatyczny w postaci oprogramowania do zarządzania dźwiękiem przestrzennym (dalej: Moduł). W tym miejscu wskazać należy, że w odniesieniu do prac badawczych i rozwojowych powstałych w wyniku projektów dofinansowanych ze środków publicznych, nabywanie praw własności do tych wyników może być uregulowane ustawowo w szczególny sposób. Tak też jest w przypadku projektów, które uzyskały dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Art. 16 ust. 1 ustawy o zasadach finansowania nauki z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz. U. Nr 96, poz. 615) stanowi, że W razie dokonania wynalazku, stworzenia wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego w wyniku prac lub zadań finansowanych przez Ministra, prawo do uzyskania patentu na wynalazek (odpowiednio prawa ochronnego lub prawa z rejestracji) przysługuje podmiotowi, któremu Minister przyznał środki finansowe, chyba że umowa między Ministrem a podmiotem otrzymującym środki finansowe na naukę albo decyzja o przyznaniu środków stanowią inaczej. Ustawa w art. 16 ust. 2 precyzuje, że Do własności majątkowych praw autorskich powstałych w wyniku realizacji zadań finansowanych ze środków finansowanych na naukę stosuje się przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631, z późn. zm.). Z powyższych postanowień ustawowych wynika, że jeżeli środki finansowe na badania pochodzą od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prawo do uzyskania ochrony z rejestracji dobra własności przemysłowej oraz prawo do dysponowania prawami autorskimi w przypadku utworów przysługuje Uczelni, która otrzymała środki na badania. Umowa zawarta między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Wnioskodawcą podmiotem otrzymującym środki finansowe na naukę określa jednoznacznie, że prawo do przychodów ze sprzedaży wyników uzyskanych przy realizacji projektu przysługuje Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00