Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2015, sygn. ILPB1/415-1229/14-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1229/14-2/TW
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2014 r. (data wpływu 31 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Tradycją w zakładzie pracy Wnioskodawcy stało się organizowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych corocznego spotkania integracyjnego pracowników. Z założenia spotkanie to ma poprawić komunikację między różnymi grupami pracowników zatrudnionymi na różnych stanowiskach i szczeblach organizacyjnych. Spotkanie to odbywa się na zasadzie rezerwacji lokalu usługowego świadczącego usługi gastronomiczne. Rezerwacja robiona jest na dużą salę, a menu jest dobierane do posiadanych przez Wnioskodawcę środków na ten cel. Spotkanie ma charakter otwarty gdyż na spotkanie zaproszeni są wszyscy pracownicy zakładu pracy Wnioskodawcy. Frekwencja na takim spotkaniu jest bardzo różna. Niektóre osoby wychodzą wcześnie, a niektóre przychodzą na spotkanie później, co ma duże znaczenie z uwagi na to, że gorące posiłki podawane są o różnej porze. Rozliczenie odbywa się ryczałtowo za organizację całego spotkania i nie jest uzależnione od liczby osób uczestniczących w spotkaniu. Tym samym nie istnieje możliwość ustalenia nawet ewentualnego przychodu pracownika z uwagi na niemożność przypisania konkretnej wartości otrzymanych świadczeń na rzecz konkretnych pracowników. W sprawie tej Zainteresowany wystąpił o interpretację indywidualną w lipcu 2010 roku i Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał Wnioskodawcy taką interpretację. Zgodnie z tą interpretacją Wnioskodawca jest zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości świadczenia z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej. 18 lipca 2014 roku w Dz. U. poz. 947 opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r. sygn. akt K 7/13, z którego wynika, że inne nieodpłatne świadczenie oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnej określonej wartości otrzymane przez pracownika. W tym zakresie wypowiedział się również NSA w wyroku z dnia 30 września 2014 r. sygn. II FSK 2353/12 oddalając skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy od wyroku WSA w Gdańsku z dnia 16 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 293/12, w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec powyższego, Zainteresowany powziął wątpliwość, czy w dalszym ciągu ma postępować w zakresie podatku dochodowego od innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez pracownika zgodnie z wcześniej wydaną indywidualną interpretacją podatkową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right