Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2015, sygn. ILPB2/415-1013/14-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1013/14-2/ES
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umowy o dożywocie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku (data wpływu 9 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umowy dożywocia jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umowy dożywocia.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 11 lutego 2010 r. zmarł mąż Zainteresowanej (w trakcie trwania małżeństwa małżonków łączyła wspólność ustawowa). Nabycie spadku nastąpiło przed sądem rejonowym. Córki dziedziczące po ojcu zrzekły się swoich udziałów w spadku na rzecz Wnioskodawczyni.
W dniu 24 czerwca 2013 r. przed notariuszem Zainteresowana zawarła z córką i jej mężem umowę dożywocia.
We wrześniu 2014 r. naczelnik urzędu skarbowego nałożył na Wnioskodawczynię obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy zbycie udziału na podstawie umowy dożywocia podlega opodatkowaniu...
Zdaniem Wnioskodawczyni, umowa o dożywocie, której przedmiotem ma być udział w nieruchomości nie stanowi dochodu. Umowa dożywocia jaką zawarła z córką i jej mężem nie stanowi dla Zainteresowanej źródła przychodów. Córka dostarcza Wnioskodawczyni jedynie opału, jedzenia, lekarstw. Celem zawarcia tej umowy było głównie zapewnienie sobie opieki, gdyż Zainteresowana jest osobą niepełnosprawną i wymaga stałej pomocy drugiej osoby. Umowa dożywocia miała na celu uregulowanie sytuacji życiowej Wnioskodawczyni, w której znalazła się po nagłej śmierci męża.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right