Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2015, sygn. ITPB1/4511-1039/15/MPŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1039/15/MPŁ

Czy jako formę opodatkowania przyszłej działalności gospodarczej Wnioskodawca może wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2015 r. (data wpływu 23 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza otworzyć działalność gospodarczą w zakresie doradztwa rolniczego, ze specjalizacją w zakresie dobrostanu zwierząt (PKWiU 01.62.10.0, PKD 01.62.Z). Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla wskazanych usług został ustalony na poziomie 3%. W planowanej działalności Wnioskodawca będzie świadczył usługi związane wyłącznie z dobrostanem zwierząt, głównie: przeprowadzanie audytów dobrostanowych, tworzenie i prowadzenie dokumentacji związanej z chowem i hodowlą, przystosowywanie gospodarstw do aktualnych przepisów. Jednym z odbiorców przyszłych usług będzie ubojnia trzody chlewnej, której właścicielem jest były pracodawca Wnioskodawcy, z którym łączył go stosunek pracy. Umowa o pracę dotyczyła innego zakresu obowiązków, mianowicie Wnioskodawca zatrudniony był na stanowisku kierownika zaopatrzenia i dystrybucji w okresie od 1 kwietnia 2010 do 30 czerwca 2015 r. Wnioskodawca zajmował się zamawianiem i kupowaniem wyposażenia, materiałów eksploatacyjnych, pozyskiwaniem odbiorców, reprezentacją w relacjach z odbiorcami, nadzorem nad środkami transportu. W zakres przyszłych stosunków handlowych z byłym pracodawcą wejdą usługi takie, jak: opieka nad stadem trzody chlewnej (nadzór nad przetrzymywaniem, rozładunkiem, uśmiercaniem zwierząt), kontrola zewnętrznych środków transportu żywca wjeżdżających do zakładu, dbanie o higienę pomieszczeń, w których są przetrzymywane zwierzęta, nadzór nad przystosowaniem zakładu do wymogów weterynaryjnych. Właścicielem ubojni, o której wyżej jest mowa, jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która jest jednocześnie ojcem Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00