Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2015, sygn. ITPP1/4512251/15/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512251/15/BK
Zwolnienie od podatku - pożyczka.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielenia pożyczki i możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla tej czynności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2015 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielenia pożyczki i możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla tej czynności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką kapitałową prawa polskiego. Wnioskodawca planuje udzielić oprocentowaną pożyczkę/pożyczki pieniężną innym podmiotom z siedzibą w Polsce. W przyszłości, w związku z restrukturyzacją grupy kapitałowej planowane jest przekształcenie Wnioskodawcy w spółkę osobową - spółkę komandytową lub jawną. Zmiana formy prawnej prowadzenia działalności ze spółki kapitałowej na spółkę osobową nastąpi w drodze jej przekształcenia, zgodnie z art. 551 § 1 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Wnioskodawca może udzielić pożyczkobiorcy pożyczkę/pożyczki działając jeszcze w formie spółki kapitałowej lub już po przekształceniu w spółkę osobową. Czynność polegająca na udzielaniu pożyczek będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, która na moment opisanego zdarzenia będzie obejmować m.in. działalność w zakresie udzielania kredytów (PKD 64 - Finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych). Wskazany rodzaj działalności gospodarczej - PKD 64 - finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych - jest również wskazany w umowie spółki Wnioskodawcy. Wnioskodawca będzie udzielał pożyczek innym podmiotom (między innymi pożyczkobiorcy), w celu osiągnięcia zysku w postaci odsetek od pożyczek. Wnioskodawca będzie na moment udzielenia pożyczki/pożyczek zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right