Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.04.2015, sygn. ITPB1/4511-322/15/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-322/15/AD

Czy przychody z tytułu pomocy prawnej przyznanej postanowieniem Sądu Apelacyjnego Wydziału I Cywilnego, a wyświadczonej przez radcę prawnego (Wnioskodawcę) są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 i powinny zostać wyłączone z obowiązującej w spółce partnerskiej proporcji do prawa do udziału w zysku a zaliczone w całości do przychodów Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2015 r. (data wpływu 9 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • kwalifikacji do źródła przychodu wynagrodzenia otrzymanego przez radcę prawnego z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu - jest prawidłowe,
  • możliwości wyłączenia z przychodów spółki partnerskiej wynagrodzenia otrzymanego przez radcę prawnego z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji do źródła przychodu wynagrodzenia otrzymanego przez radcę prawnego z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu oraz możliwości wyłączenia z przychodów spółki partnerskiej wynagrodzenia otrzymanego przez radcę prawnego z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, jako radca prawny prowadzi działalność zawodową wyłącznie w ramach spółki partnerskiej, w której jest wspólnikiem. Przedmiotem działalności spółki zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności jest działalność prawnicza (PDK 69.10.Z). Spółka ma dwóch wspólników. Zgodnie z umową spółki Wnioskodawcy w 2014 r. przysługuje 25% udziału w zysku i stratach spółki. Udział drugiego wspólnika w zyskach i stratach spółki wynosi odpowiednio 75%. Wspólnik w bieżącym roku podatkowym nie uzyskuje innych dochodów prócz tych uzyskiwanych z tytułu udziałów w spółce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00