Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2015, sygn. ITPP3/4512-445/15/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-445/15/AP
Czy umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek oraz prawa własności budynków, stanowiących odrębne od gruntu przedmioty własności usytuowane na ww. działkach wprowadzonych do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej będzie podlegać zwolnieniu od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a lub art. ust. 1 pkt 10 ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2015 r. (data wpływu 28 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 sierpnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 30 kwietnia 2015 r. Wnioskodawca nabył od spółki z o.o. prawo użytkowania wieczystego dwóch działek oraz prawo własności budynków, stanowiących odrębne od gruntu przedmioty własności, usytuowanych na ww. działkach. Na wartość nieruchomości złożyły się wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz wyodrębniona wartość naniesień w postaci budynków niemieszkalnych, zbiorników, silosów, budynków magazynowych. Zakup został dokonany z majątku odrębnego Wnioskodawcy na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wnioskodawca prowadzi cały czas działalność gospodarczą, obecnie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Ww. nieruchomości nabył na potrzeby firmy jako magazyny, albo w celu ich dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (zdecyduje koniunktura gospodarcza). Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości. Spółka, która sprzedała nieruchomość oświadczyła w akcie notarialnym, że sprzedaż jest zwolniona od podatku od towarów i usług, zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 10-10a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Przed dokonaniem dalszej sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca nie zamierza dokonywać poważniejszych ulepszeń tej nieruchomości lub będzie je ponosić w wysokości nieprzekraczającej 30% wartości początkowej budynków. Obecnie zakupione nieruchomości stanowią środki trwałe firmy Wnioskodawcy, nie są przedmiotem najmu ani innej odpłatnej umowy o podobnym charakterze. W bieżącym roku Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę z biurem pośrednictwa nieruchomości celem pomocy w sprzedaży ww. nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right