Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2015, sygn. ITPB1/4511-894/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-894/15/MR
W jaki sposób Wnioskodawca powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia (w tym zbycia w celu umorzenia) Udziałów/Akcji, które nabył w wyniku likwidacji Spółki jawnej powstałej z przekształcenia Spółki 1, a Spółka 1 objęła Udziały/Akcje w zamian za wkład pieniężny, przy czym zobowiązanie do wniesienia wkładu pieniężnego wygasło poprzez przeniesienie Praw udziałowych (w wyniku zastosowania instytucji datio in solutum)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2015 r. (data wpływu 19 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym w dniu 28 września 2015 r. i 23 października 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów/akcji otrzymanych z tytułu likwidacji spółki jawnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów/akcji otrzymanych z tytułu likwidacji spółki jawnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zamierza objąć udziały/akcje w spółkach kapitałowych - spółach z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkach akcyjnych (spółki będą dalej zwane łącznie jako: Spółka 1). Spółka 1 zamierza dokonać podwyższenia kapitału zakładowego spółek kapitałowych - spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych (spółki będą dalej zwane łącznie jako: Spółka 2) w drodze wniesienia wkładu pieniężnego. W zamian Spółka 2 wyda Spółce 1 swoje udziały/akcje (dalej: Udziały/Akcje). Spółka 1 i Spółka 2 będą podlegały nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Na moment aportu Spółka 1 i Spółka 2 będą podmiotami istniejącymi (wpisanymi do właściwego rejestru). Nie jest wykluczone, iż zapłata przez Spółkę 1 całości lub części ceny emisyjnej za Udziały/Akcje Spółki 2 nastąpi poprzez zastosowanie instytucji datio in solutum, która w prawie polskim jest opisana w art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121; dalej: KC). Zgodnie z brzmieniem ww. przepisu, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Zastosowanie instytucji datio in solutum może nastąpić w ten sposób, iż Spółka 1 spełni całość lub część zobowiązania z tytułu wniesienia wkładu pieniężnego, przenosząc na Spółkę 2 udziały/akcje spółek kapitałowych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkach akcyjnych; dalej: Prawa udziałowe) za zgodą Spółki 2. W wyniku przeniesienia Praw udziałowych, wierzytelność Spółki 2 wobec Spółki 1 wygaśnie. Wartość rynkowa Praw udziałowych przenoszonych na Spółkę 2 w drodze datio in solutum będzie odpowiadała wartości zobowiązania Spółki 1 z tytułu wniesienia wkładu pieniężnego do Spółki 2. W przyszłości Spółka 1 ma zostać przekształcona spółkę jawną (dalej: Spółka jawna), a następnie zlikwidowana (w tym możliwe jest rozwiązanie Spółki jawnej w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right