Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2015, sygn. ITPB2/4511-596/15/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-596/15/IL
Czy Wnioskodawczyni może zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy odliczyć od dochodu wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie kuchni stosownie do jej potrzeb wynikających z niepełnosprawności w roku 2014 i 2015 ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2015 r. (data wpływu 21 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni chce odliczyć od dochodu wydatki związane z adaptacją i wyposażeniem kuchni stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Jest ona po ciężkim urazie czaszkowo mózgowym z utratą przytomności od grudnia 1999 r. Zaliczono ją na stałe do osób niepełnosprawnych stopnia umiarkowanego z przyczyną niepełnosprawności: 10-N, 03-L, 02-P. Do wskazań należy: niezdolna do zatrudnienia, konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające w życiu codziennym jej funkcjonowanie według zaleceń specjalistów: laryngologa , okulisty, neurologa, ortopedy, psychiatry. Po dwóch hospitalizacjach w Centrum i hospitalizacji chirurgicznej oraz neurologicznej u Wnioskodawczyni stwierdzono obszar malacji pourazowej w płatach czołowych, encefalopatię pourazową, głuchotę ucha prawego, niedosłuch ucha lewego, zespół ciśnieniowy obu gałek ocznych (nietypowa jaskra), nadwzroczność, astygmatyzm, zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych i kolanowych, otyłość oraz organiczne zburzenie nastroju i osobowości F 06.3 /F 07.2. W związku z dużą utratą zdrowia Wnioskodawczyni wymaga zgodnie z zaleceniami lekarskimi: leczenia farmakologicznego i terapii kompleksowej (psychoterapia, socjoterapia, rehabilitacja) W 2010 r. ZUS niesłusznie odebrał Wnioskodawczyni rentę przyznaną w 2001 r. Przez cztery lata Wnioskodawczyni pozbawiona została środków z głównego źródła utrzymania. Po czteroletnim okresie toczącej się sprawy w Sądzie Okręgowym i Sądzie Apelacyjnym (z odwołania ZUS) o przywrócenie Wnioskodawczyni prawa do renty, nabyła ona ponownie prawo do renty z wypłaceniem jej zaległych środków (bez odsetek). Wnioskodawczyni zakupiła meble kuchenne - szafki stojące z szufladami, aby poprawić sobie warunki pracy w kuchni stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności w szczególności z powodu: zespołu ciśnieniowego obu gałek ocznych, encefalopatii (zawrotów głowy podczas schylania się), częstych upadków oraz trudności w poruszaniu się w związku ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych i kolanowych. Przy korzystaniu z szafek z półkami Wnioskodawczyni ma trudności w chowaniu i wyjmowaniu naczyń, artykułów spożywczych oraz innych przedmiotów sprzętu gospodarstwa domowego, z powodu ww. przyczyn. Wysuwane w całości szuflady rozwiązują ten problem, ponieważ dają bezpośredni dostęp do ich zawartości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right