Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2015, sygn. ITPB1/4511-855/15/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-855/15/PSZ

Czy prawidłowo przyjęła Pani jako wartość początkową 2/3 wartości budynku i 2/3 wartości ogrodzenia? Czy prawidłowo zastosowała Pani kontynuację metody amortyzacji z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów w działalności męża? Czy prawidłowo zaliczyła Pani wartość ogrodzenia używanego w swojej działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania do użytkowania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2015 r. (data wpływu 4 sierpnia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 października 2015 r. (data wpływu 26 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 października 2015 r. (data wpływu 26 października 2015 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2008 r. razem z mężem, na zasadach wspólności majątkowej, zakupiła Pani zabudowaną nieruchomość. W akcie notarialnym zaznaczono, że nieruchomość będzie przeznaczona do działalności gospodarczej męża handel artykułami motoryzacyjnymi. Mąż prowadzi odrębną działalność gospodarczą. W 2009 r. mąż wprowadził tę nieruchomość do ewidencji środków trwałych. Budynek (wybudowany w roku 1957) spełniał warunki nieruchomości używanej, był amortyzowany stawką 10%. W 2012 r. mąż rozpoczął prace modernizacyjne, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, stanowiące ulepszenie. Po zakończeniu prac modernizacyjnych, w lutym 2015 r. 2/3 zmodernizowanego budynku oraz 2/3 nowo powstałego ogrodzenia zostały przekazane do Pani działalności gospodarczej. Pani działalność gospodarcza jest odrębna od działalności gospodarczej męża. Jest to handel artykułami motoryzacyjnymi i świadczenie usług motoryzacyjnych. Działalność gospodarcza jest opodatkowana podatkiem liniowym. Część nieruchomości, nabyta w drodze nieodpłatnego przekazania służy Pani działalności gospodarczej od lutego 2015 r. Część nieruchomości została przekazana do Pani działalności gospodarczej nieodpłatnie, na podstawie protokołu przekazania nieruchomości i faktury VAT. Przekazującym nieruchomość jest Pani mąż, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Przekazana część budynku oraz ogrodzenia zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w Pani działalności gospodarczej. Jako wartość początkową budynku przyjęła Pani 2/3 wartości zmodernizowanego budynku. Amortyzację budynku rozpoczęła Pani począwszy od marca 2015 r. z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuując metodę amortyzacji przyjętą w działalności gospodarczej męża (tj. stawka 10%). Wartość początkowa całego ogrodzenia przekracza kwotę 3.500 zł, natomiast wartość części przekazanej do Pani działalności (tj. 2/3 adekwatnie do 2/3 przekazanego budynku) jest niższa niż 3.500 zł, dlatego też wartość tę zaliczyła Pani do kosztów uzyskania przychodów swojej działalności gospodarczej w miesiącu oddania do użytkowania, tj. w lutym 2015 r. Wskazuje Pani, że skutki podatkowe przekazania części nieruchomości na gruncie VAT były przedmiotem interpretacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00