Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2015, sygn. ITPP1/4512-110/15/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-110/15/BS

Czy wynajem 5 pokoi gościnnych w ramach agroturystyki turystom w budynku mieszkalnym należącym do gospodarstwa rolnego jest zwolniony od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2015 r. (data wpływu 2 lutego 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy wynajmie pokoi gościnnych w ramach agroturystyki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2015 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy wynajmie pokoi gościnnych w ramach agroturystyki.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od 1996 r. posiada gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 hektara w miejscowości ... gmina ..., powiat ... . Gospodarstwo rolne jest położone w obszarze wiejskim na terenie jednej gminy. Jako rolnik Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia od podatku VAT i posiada status rolnika ryczałtowego. W skład gospodarstwa rolnego wchodzi m.in. dom mieszkalny położony w innej miejscowości we wsi ..., na terenie tej samej gminy. Oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego od 2008 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, której przeważającą działalnością jest świadczenie usług sprzątania PKD 81.29.Z. Działalność gospodarcza jest opodatkowana podatkiem VAT. Od 2007 r. w budynku mieszkalnym położonym we wsi ... w ramach agroturystyki Wnioskodawca wynajmuje 5 pokoi gościnnych turystom. Wynajem jest sezonowy w okresie letnim bez świadczenia dodatkowych usług. Budynek ten nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie widnieje w ewidencji środków trwałych prowadzonej dla działalności gospodarczej. Na dzień dzisiejszy w Urzędzie Gminy ... do podatku od nieruchomości budynek ten jest sklasyfikowany jako budynek mieszkalny. Klasyfikacji tej dokonano w 2014 r. z urzędu na podstawie ustawy o podatkach lokalnych. Na tej podstawie Urząd Gminy ... dokonał korekty podatku od nieruchomości za lata 2013-2014. Przed tą datą budynek ten (do końca 2012 r.) był sklasyfikowany jako budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do roku 2013 przychód z agroturystyki Wnioskodawca traktował jako dochód zwolniony od podatku dochodowego. W 2014 r. Wnioskodawca został wezwany do Urzędu Skarbowego w ... w sprawie zbadania zasadności korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym z przychodów z agroturystyki. Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających urzędnik skarbowy nakazał Wnioskodawcy, aby sam wykazał przychód z agrobiznesu z przychodami z działalności gospodarczej i łącznie te dochody opodatkował na zasadach ogólnych. Wnioskodawca skorygował deklaracje podatkowe za lata 2008-2013 i odprowadził podatek dochodowy na zasadach ogólnych i jednocześnie podatek VAT. W 2014 r. przychód z agroturystyki Wnioskodawca wykazywał wraz z przychodami z działalności gospodarczej, opodatkował podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych i naliczył od tych przychodów podatek VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00