Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2015, sygn. ITPB1/4511-865/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-865/15/MR

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w zaprezentowanym opisie zdarzenia przyszłego przeniesienie części ułamkowej prawa własności Nieruchomości nie będzie u niego powodować obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2015 r. (data wpływu 7 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym w dniu 7 września 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia części ułamkowej prawa własności nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia części ułamkowej prawa własności nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Polsce - podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nabył wraz z byłą małżonką prawo własności stanowiącej odrębną nieruchomość lokal mieszkalny wraz z ułamkiem wynoszącym 1/2 części w częściach wspólnych budynku i innych urządzeń, które nie służy wyłączenie do użytku właścicieli lokali oraz w prawie własności działki, na której posadowiony jest lokal (dalej: Nieruchomość). Nabycie Nieruchomości nastąpiło w 2009 roku. Wnioskodawca zawarł w 2012 roku ze swoją byłą małżonką umowę majątkową małżeńską oraz umowę o podział majątku wspólnego (dalej: Umowa o podział majątku). Na mocy Umowy o podział majątku Wnioskodawca stał się wyłącznym właścicielem Nieruchomości. W ramach spłaty z tytułu dokonanego podziału majątku wspólnego Wnioskodawca zobowiązał się do zapłaty określonej kwoty pieniężnej byłej małżonce (dalej: Dług). Wyrok orzekający rozwód Wnioskodawcy z byłą małżonką został wydany po podpisaniu Umowy o podział majątku. Z uwagi na problemy finansowe Wnioskodawca chce dokonać rozliczenia Długu poprzez przeniesienie, za zgodą byłej małżonki, części ułamkowej prawa własności Nieruchomości o wartości rynkowej odpowiadającej wartości Długu, która nie będzie przekraczać jego udziału w Nieruchomości nabytego w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej. Przeniesienie części ułamkowej prawa własności Nieruchomości ma nastąpić w 2015 roku. Nieruchomość należy do majątku osobistego Wnioskodawcy. Transakcja przeniesienia części ułamkowej prawa własności Nieruchomości nie będzie związana z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Po dokonaniu transakcji przeniesienia części ułamkowej prawa własności Nieruchomości dojdzie do efektywnego uregulowania Długu. Zobowiązanie wobec byłej małżonki zostanie zaspokojone w całości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00