Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2015, sygn. ITPB2/4511-712/15/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-712/15/RS
Prawo do preferencyjnego rozliczenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2015 r. (data wpływu 9 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
We wniosku tym został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Od kilkunastu lat Wnioskodawca jest zatrudniony jako pracownik i z tego tytułu otrzymuje corocznie informacje PIT-11. Przychód ujmuje w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-37 i korzysta m.in. z indywidualnego sposobu opodatkowania. Od kilku lat jest rozwodnikiem, ma dwie córki. Sąd przyznał pełnię władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Młodsza córka zamieszkuje w K. wraz z matką a starsza mieszka z Wnioskodawcą w T. Była żona ponownie wyszła za mąż. W zakresie alimentów Wnioskodawca przekazuje comiesięcznie przelew na konto byłej żony na młodszą córkę oraz w tożsamej wysokości otrzymuje przelew na rzecz starszej córki. W okresie rocznym Wnioskodawca nieprzerwalnie sprawuje samotnie opiekę nad starszą córką, która zamieszkuje wyłącznie z Nim, uczęszcza do szkoły w T., przy czym w okresach dłuższych przerw od zajęć szkolnych (wakacje, ferie, przerwy świąteczne) dziewczynki w równej ilości dni (np. po jednym miesiącu w okresie wakacyjnym) spędzają czas wraz z matką w K. oraz w identycznej ilości dni wraz z Wnioskodawcą w T.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right