Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2015, sygn. ITPB2/415-1184/14/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1184/14/ENB

Czy dodatkowe świadczenie wypłacone pracownikowi objętemu gwarancją zatrudnienia za skorzystanie przez niego z dobrowolnego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracowników są objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych po nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. (Dz. U. z 2014 r, poz. 1328)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2014 r. (data wpływu 31 grudnia 2014 r.) uzupełnionym w dniu 13 marca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 13 marca 2015 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca był zatrudniony na umowę na czas nieokreślony oraz był objęty Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, który w ramach Umowy społecznej zawartej na podstawie art. 9 Kodeksu pracy określał gwarancje zatrudnienia oraz zasady w jakich przypadkach może nastąpić rozwiązanie umowy o pracę bez naruszania tych gwarancji. Jedną z takich możliwości jest rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. W 2014 r. pracodawca ogłosił zamiar dokonania reorganizacji poprzez poprawę struktury zatrudnienia i przedstawił program zwolnień grupowych. Z uwagi na obowiązujące gwarancje zatrudnienia pracodawca przedstawił w Regulaminie Zwolnień Grupowych propozycje dodatkowych świadczeń pieniężnych dla pracownika, jeżeli ten skorzysta z rozwiązania określonego w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy i Umowie społecznej, tj. z rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron aby nie naruszyć obowiązujących gwarancji zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00