Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2015, sygn. ITPB1/4511-589/15/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-589/15/MW

Czy niezamortyzowana wartość zakupionego budynku winna być kosztem podatkowym w dacie jego rozbiórki tj. w 2009 r., czy też winna być kosztem podatkowym w dacie sprzedaży gruntu, na którym stał ten budynek tj. w 2015 r.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2015 r. (data wpływu 4 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środka trwałego, który został zlikwidowany w związku z planowaną inwestycją budowlaną jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środka trwałego, który został zlikwidowany w związku z planowaną inwestycją budowlaną.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Działalność gospodarcza polega na oddawaniu różnych lokali i pomieszczeń w sposób zorganizowany i ciągły (na dużą skalę) do odpłatnego korzystania. W 2007 r. Wnioskodawca zakupił grunt z budynkiem dla celów tej działalności gospodarczej. Od dnia zakupu planowano na bazie zakupionego budynku lub po jego wyburzeniu postawić hotel (czyli uzyskiwać przychody z oddawania rzeczy do odpłatnego korzystania). Ze względu na zły stan techniczny budynku, (była zrobiona ekspertyza) wariant z adaptacją zakupionego budynku na hotel odrzucono a konserwator wyraził zgodę na rozbiórkę budynku w wyniku czego uzyskano decyzję o rozbiórce tego budynku. W 2008 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego rzeczonego budynku i budowie budynku wolnostojącego usługowo-mieszkalnego z funkcją usług: biurową i zamieszkania zbiorowego wraz z garażem podziemnym i infrastrukturą techniczną. Od czerwca 2007 r. do grudnia 2009 r. część pomieszczeń zakupionego budynku była wynajmowana, od której to powierzchni naliczono i zaliczono w koszty podatkowe amortyzację, ponieważ znalazł się zainteresowany nim najemca. Ponieważ nie było wiadomo jak długo potrwa zamierzony proces uzyskania stosownych decyzji i ich realizacji, a była szansa zarobkować na tym budynku to tym bardziej trzeba go było przyjąć na środki trwałe i amortyzować (bo stanowił on środek trwały). W 2009 r. amortyzację zakończono, ponieważ budynek został w tym roku wyburzony pod planowaną inwestycję, co stanowiło realizację wydanej decyzji o jego rozbiórce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00