Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2015, sygn. ITPB1/415-1230a/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1230a/14/MR
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w dniu 1 października 2014 r. doszło do wniesienia do spółki komandytowej aportu w postaci przedsiębiorstwa jednego ze wspólników, to w razie późniejszego wystawienia przez spółkę komandytową faktury korygującej do faktury pierwotnej wystawionej przed dniem 1 października 2014 r. przez tego wspólnika w ramach owego przedsiębiorstwa, gdy przedmiotem korekty jest zmniejszenie ceny sprzedaży, wszyscy wspólnicy tej spółki komandytowej powinni skorygować swoje przychody osiągnięte w ramach spółki w roku podatkowym 2014, proporcjonalnie do swego udziału w tej spółce?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2014 r. (data wpływu 15 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej. Jest również przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W dniu 1 października 2014 r. Wnioskodawca wniósł tytułem wkładu do spółki komandytowej prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo osoby fizycznej, w rozumieniu art. 511 Kodeksu cywilnego, tj. wszelkie składniki materialne i niematerialne związane z dotychczasowym przedsiębiorstwem (w tym pracowników). Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest handel dekoracjami weselnymi i okazjonalnymi. Przed dokonaniem aportu, w zakresie prowadzonego w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, komandytariusz był czynnym podatnikiem VAT, jak również prowadził księgi rachunkowe. Spółka komandytowa kontynuuje działalność gospodarczą przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Przedsiębiorstwo, będące przedmiotem aportu prowadzi nieprzerwanie działalność. W toku działalności przedsiębiorstwa pojawiają się sytuacje, w wyniku których Spółka zobowiązana jest wystawić faktury korygujące do faktur pierwotnie wystawionych przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej. W szczególności dotyczą one konieczności obniżenia ceny sprzedaży na fakturze pierwotnej w wyniku dokonanej przez nabywcę towaru reklamacji jakości lub zwrotu towaru albo pomyłki sprzedawcy co do ceny lub ilości wskazanej na fakturze pierwotnej bądź też udzielenia przez sprzedawcę rabatu posprzedażowego. Należy zaznaczyć, że zarówno faktury pierwotne jak i faktury korygujące są nierozerwalnie związane z działalnością przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu jak również obie zostały wystawione w tym samym roku podatkowym. Komandytariusz w dalszym ciągu pozostaje przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, jednak nie dokonuje żadnych czynności w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right