Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2015, sygn. ITPB3/423-584/14/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-584/14/PS

1. Czy poręczenie udzielone przez Miasto bez odpłatności finansowej ze strony Spółki skutkuje powstaniem przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia po stronie Spółki? 2. Jeśli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy przychód powinien być wykazany przez Spółkę w każdym roku podatkowym, za który Miasto udzieli poręczenia, w wysokości uzależnionej od wartości poręczenia przypadającej na dany rok (przewidzianej w umowie poręczenia)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione
we wniosku z dnia 3 grudnia 2014 r. (data wpływu 9 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego poręczenia pożyczki jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej powstania przychodu,
  • bezprzedmiotowe w części dotyczącej wysokości tego przychodu i momentu jego powstania.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego poręczenia pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Całość (100%) udziałów w Przedsiębiorstwie Usługowo-Handlowo-Produkcyjnym (dalej "Spółka" lub "L") posiada Gmina, w związku z czym Spółka jest uznawana za przedsiębiorcę publicznego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 22 września 2006 r. o przejrzystości stosunków finansowych pomiędzy organami publicznymi, a przedsiębiorcami publicznymi oraz o przejrzystości finansowej niektórych przedsiębiorców oraz podmiot wewnętrzny w rozumieniu art. 18 Dyrektywy 2004/18/EC.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00