Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2015, sygn. ITPP1/443-1525/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1525/14/MN

Fakturowanie i określenie momentu powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2014 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 10 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie fakturowania i określenia momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2014 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 10 grudnia 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie fakturowania i określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest producentem ogrzewaczy wody, kotłów, a także dystrybutorem pomp ciepła, kolektorów i systemów solarnych. Dodatkowo prowadzi sprzedaż części zamiennych do sprzedawanych przez siebie urządzeń. Jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W ramach prowadzonej działalności Spółka sprzedaje oferowane towary na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a także na rzecz podmiotów gospodarczych, m.in. na rzecz serwisów zamawiających części zamienne (łącznie dalej nazywani Klientami). Dostawa odbywa się za pośrednictwem firm kurierskich, przewozowych i spedycyjnych (dalej Kurier). Na podstawie złożonego zamówienia towar jest przygotowywany w magazynie do wysyłki i wystawiana jest faktura sprzedaży, która jest załączana do przesyłki. Faktura wystawiana jest w dniu wydania przesyłki z towarem Kurierowi. Spółka wystawia fakturę przyjmując za datę dokonania dostawy datę wydania towaru firmie kurierskiej. Dla sprzedaży nie są ustalane warunki wg zasad Incoterms. Koszty dostawy ponoszą, co do zasady zależnie od wartości nabytego towaru jednak zdarzają się indywidualne odmienne ustalenia, Klienci albo Spółka. Sprzedaż jest realizowana za pobraniem, tj. Klienci uiszczają cenę Kurierowi w momencie odbioru przesyłki. Wyjątkiem od tej zasady jest sprzedaż na rzecz serwisów, realizowana Kurierem ale przy odroczonym terminie płatności. Zgodnie z zawartymi z Kurierami umowami o świadczenie usług, firmy te odpowiadają względem Spółki z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy na zasadach wynikających z regulaminu (ogólnych warunków świadczenia usług przez spedytora), Prawa pocztowego, Prawa przewozowego, Kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawa. Poza umowami z firmami spedycyjnymi Spółka nie posiada umów z Klientami, które regulowałyby odrębnie kwestię momentu przeniesienia ciężarów i korzyści związanych z towarem, w tym ryzyka jego utraty lub uszkodzenia. W związku z tym brak jest także umów, które określałyby miejsce świadczenia Spółki (jako dłużnika) w sposób inny niż wynika to z przepisów prawa cywilnego. Dodatkowo Spółka nie posiada regulaminów dla takiej sprzedaży, które modyfikowałyby powyższe zasady określania miejsca świadczenia Spółki, czy moment przeniesienia ciężarów i korzyści związanych z towarem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00